Łożyska z racji swego ulokowania są elementem niebywale trudnym do zdiagnozowania na wypadek uszkodzeń. W ocenie poprawności ich pracy jedynym ratunkiem mogą się okazać wrażenia akustyczne. Szumy występujące w otoczeniu danego układu mogą świadczyć o wielu rodzajach awarii. Do najpopularniejszych zaliczamy korozję, złuszczenia, wytarcia, rysy oraz blokowanie. Oczywiście typów awarii jest znacznie więcej. O stworzenie ich zestawienia z uwzględnieniem przyczyn i wariantów pokusiła się Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Portal http://lozyska-liniowe.com.pl przedstawia nam najczęstsze przyczyny awarii łożysk
Większość usterek sklasyfikowanych w metodologii upublicznionej przez MON odnosi się do awarii powstałych na skutek użytkowania łożysk. Autorzy klasyfikacji wzięli pod uwagę fakt, że łożyska zjeżdżają z taśm produkcyjnych w stanie nienagannym, zatem przyczyny ich awarii nie mogę być bezpośrednie w etapie produkcyjnym. W wyjątkowych sytuacjach jednak uchybienia widoczne są najczęściej na elementach tocznych i bieżniach. Narażone na tego rodzaju uszkodzenia są także inne powierzchnie funkcjonalne łożysk. Posiadając odpowiedni program utrzymania ruchu z pewnością zostaną one natychmiast wykryte. Wówczas także błyskawicznie można je naprawić. W ten sposób z pewnością ograniczymy koszta, co zwiększy wydajność i efektywność działania maszyn.
Podstawy podział uszkodzeń dzielimy zatem na awarie wynikające z użytkowania oraz te występujące jeszcze przed zastosowaniem łożyska. Uszkodzenia eksploatacyjne są efektem następujących sytuacji – niewspółosiowości pracy, przepływu prądu elektrycznego, złego uszczelniania, nieodpowiedniego smarowania, zmęczenia materiału oraz występowania drgania. Do uszkodzeń przedeksploatacyjnych, czyli tych, które mogły wystąpić np. na skutek złego montażu zaliczamy następujące sytuacje :
– zbyt duży poziom napięcia w łożysku
– złe spasowania na elementach takich jak wał i oprawa
– nieodpowiedni transport, montaż oraz przechowywanie
– uszkodzenie gniazda łożyska oraz niewspółosiowość statyczną
O poziomie uszkodzenia mówi nam wiele czynników. Do najpoważniejszych zaliczamy natężenie prądu oraz czas jego trwania, wariant łożyska, poziom obciążenia łożyska, poziom luzu, rodzaj stosowania substancji smarującej oraz prędkość pracy łożyska. W celu wyeliminowania uszkodzeń spowodowanych występowaniem prądu elektrycznego zaleca się stosowanie łożysk z izolacją. Ogromna odpornością na uszkodzenia cieszą się także łożyska hybrydowe, które przy okazji są najbardziej żywotne. Właśnie dlatego istotne dla poprawnego działania łożyska są czynniki takie jak odpowiedni ich dobór, regularna konserwacja, a także profesjonalny montaż.