Loading...
Porady

Poznaj najważniejsze funkcje pasków klinowych

Nie od dziś wiadomo, że paski klinowe mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w przemyśle. Choć jest to niewielki element, sprawia, że wielkie maszyny są w stanie działać poprawnie. Chcesz poznać funkcje i rodzaje pasków klinowych? Zapraszamy do lektury którą przygotował nam portal http://sterownikcnc.com.pl

Budowa i funkcje pasków klinowych

Główną funkcją paska klinowego jest przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego w jednostce zasilającej na koło pasowe w urządzeniach odbiorczych. Pomiędzy pasem a kołem pasowym pojawia się tarcie, które ułatwia wsuniecie pasa w koło pasowe. Dzięki temu zmniejsza się straty energii, a moment obrotowy ulega przeniesieniu.

Na budowę pasków klinowych składają się trzy warstwy: nośna, podatna oraz tkaninowo-gumowa. Taka konstrukcja zapewnia im rozciągliwość i wytrzymałość. Paski klinowe o takiej budowie występują w wariancie klasycznym i uzębionym, które następnie dzielą się na wysokoprofilowe, o profilach klasycznych, szerokoprofilowe, o bokach ciętych i zespolone.

Budowa i zastosowanie pasków uzębionych

Paski uzębione dzielą się na szerokoprofilowe i wąskoprofilowe. Dzięki swojej budowie mogą być wykorzystywane w pracy z dużym obciążeniem oraz wysoką prędkością obrotową. Uzębienie ma na celu zwiększenie elastyczności pasków i redukcję tarcia wewnętrznego. To sprawia, że odporność na zmęczenia materiału jest bardzo wysoka. Oprócz tego możliwe jest przenoszenie bardzo dużych wartości. Wszystkie te cechy sprawią, że paski klinowe uzębione najczęściej wykorzystuje się w motoryzacji.

Budowa i zastosowanie pasków klasycznych

Z kolei paski klasyczne stosowane są głównie w rolnictwie, budownictwie oraz przemyśle. Złożone są z trzech części: pierwsza – odpowiedzialna za przenoszenie siły rozciągającej i wykonana z linki stalowej lub nylonowej, druga – warstwa trąca, która odpowiada za minimalizowanie poślizgu na kole pasowym i trzecia – warstwa kryjąca, chroniąca przed obniżeniem trwałości paska.

Poznaj najważniejsze funkcje pasków klinowych
5 (100%) 1 vote

Podziel się!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *