Loading...
Porady

Siłowniki pneumatyczne – budowa, rodzaje, zastosowanie

Siłowniki są bardzo pomocne we współczesnym świecie. Bardzo często są one obecne w przemyśle oraz bliskim otoczeniu człowieka. Osoby posiadające techniczne wykształcenie na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo ludzie są wyręczani właśnie przez siłowniki. Dzieje się tak w samej pracy, ale również poza nią.

 

Siłowniki pneumatyczne rodzaje

 

Siłowniki dzieli się na trzy główne typy (bez uwzględniania tych mieszanych):

 • hydrauliczne,
 • elektryczne,
 • pneumatyczne.

Silniki pneumatyczne charakteryzują się przede wszystkim prostą budową oraz sposobem działania. Są powszechnie stosowane na rynku. Przez cały czas są rozwijane i unowocześniane. Stąd cały czas dochodzi do wyznaczania nowych zastosowań. W przypadku siników pneumatycznych można wyróżnić kilka rodzajów. Przedstawia się to następująco:

 • Rodzaj ruchu roboczego:
  • liniowe,
  • krzywoliniowe,
  • kątowe.
 • Rodzaj użytego elementu roboczego:
  • mieszkowe,
  • tłokowe,
  • membranowe.
 • Występowanie tłoczyska:
  • posiadają,
  • nie posiadają.

 

Zalety siłowników pneumatycznych

 

Siłowniki pneumatyczne znalazły zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach przemysłu, w związku z czym mają one bardzo dużo zastosowań. Ich zadaniem jest wprawianiem w ruch wszelkich maszyn, do których pracy nie wystarcza siła mięśni człowieka. Sprawdzają się one równie dobrze w przypadku urządzeń do których pracy niezbędny jest jednostajny i regularny ruch.

Jednym z atutów siłowników pneumatycznych jest ich prosta budowa i obsługa. Do swojej pracy nie wymagają one energii elektrycznej – ich czynnikiem napędzającym jest sprężone powietrze. W związku z tym z powodzeniem mogą być stosowane w miejscach, w których dostępu do energii elektrycznej nie ma. Z powodzeniem mogą one pracować zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach, ponieważ są odporne na ekstremalne warunki pracy. Siłowniki pneumatyczne są również w pełni bezpieczne w obsłudze oraz neutralne dla środowiska.

Ważną zaletą jest również możliwość ich wykonania na indywidualne zlecenie, zgodnie z potrzebami i wymaganiami zlecającego. Dodatkowo na polskim rynku działa wiele firm, które oferują siłowniki, dlatego ich zakup nie stanowi żadnego problemu.

Zaletą siłowników pneumatycznych jest również możliwość zlecenia na indywidualne wykonanie. Dzięki temu każdy zleceniodawca będzie mógł spełnić wszystkie swoje wymagania. W Polsce jest wiele przedsiębiorstw, które są w stanie zaoferować bogaty wybór siłowników różnego rodzaju. Dlatego nie musisz się martwić o jakiekolwiek problemy w nabyciu.

Siłowniki pneumatyczne zastosowanie

Zazwyczaj siłowniki pneumatyczne można spotkać na halach produkcyjnych w różnych branżach przemysłu. Ich szerokie zastosowanie można dostrzec między innymi na liniach produkcyjnych, w prasach, na liniach do pakowania gotowych produktów oraz wiele innych.

Jednak siłowniki pneumatyczne znajdują swoje zastosowanie również poza zakładami pracy. Są używane przez służby ratunkowe w takich narzędziach, jak przecinaki oraz rozwiertarki, samochodach do otwierania drzwi oraz w pojazdach ciężarowych do podnoszenia i opuszczania platform wyładunkowych. Stosowane są także w przypadku automatycznie zamykanych bram wyjazdowych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: http://prowadnice-szynowe.pl

Siłowniki pneumatyczne – budowa, rodzaje, zastosowanie
5 (100%) 1 vote

Podziel się!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *